تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی

تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی

تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی ، نوعی روش خاص از فرآیند انعقاد شیمیایی است که پارامتر های انعقاد از طریق انحلال آند با جریان بین الکترود های آند-کاتد تشکیل می شود. فرآیند انعقاد الکتریکی (Electrocoagulation) باعث می شود که یون های انعقادی کمتری استفاده شود و در عین حال آلاینده بیشتری حذف شوذ و نیاز به اضافه کردن مواد شیمیایی متعارف مانند انعقاد و لخته سازی متعارف نیست. در نتیجه باعث کاهش مواد آلاینده شده و باعث کاهش میزان لجن تولیدی می شود. زمان واکنش در فرآیند انعقاد الکتریکی (EC) کم است در نتیجه به اندازه راکتور کوچک ، و بهره برداری و نگه داری آن ساده و سازگار با محیط زیست است.

تصفیه فاضلاب-به-روش-انعقاد-الکتریکی

 

تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی برای فاضلاب های صنایعی که به روش زیستی و روش های متعارف قایل تصفیه نمی باشند ، مانند فاضلاب صنایع رنگرزی ، برای حذف ترکیبات فنول ، فاضلاب های نفتی و شیرابه های و تصفیه فاضلاب کشتارگاه دام کاربرد دارد.

مکانیسم تصفیه فاضلاب به روش انعقاد الکتریکی

آهن و آلومینویم به دلیل قیمت مناسب، کاربرد در انعقاد الکتریکی را دارا می باشند، هیدروکسید فلزات آهن و آلومینیوم موجب انعقاد و لخته سازی و حذف رنگ و مواد آلی  می شود.

تصفیه فاضلاب-به-روش-انعقاد-الکتریکی

مراحل روش انعقاد الکتریکی

  1. ایجاد منعقد کننده با اکسیداسیون الکترود
  2. ناپایدار شدن آلاینده و مواد آلی فاضلاب و ذرات معلق و شکسته شدن امولوسیون ها
  3. تجمع ذرات ناپایدار شده فاضلاب و سپس لخته سازی

تشکیل هیدروکسید آهن ، از قاعده الکتروفورتیک پیروی می کند.  قاعده الکتروفورتیک به معنای حرکت ذرات معلق مایع به وسیله نیروی برق است. بر اثر این نیرو است که کلوئید ها در فضای مجاور آند تجمع می کنند. ذرات بر اثر واکنش متقابل، جذب هیدروکسید آهن می شوند و با اختلاط سطحی یا جذب الکترواستاتیک از محیط حذف می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *