کلرزنی فاضلاب

کلرزنی فاضلاب

کلرزنی فاضلاب در خروجی تصفیه خانه های فاضلاب به منظور استاندارد سازی کلیفرم های بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از روش های گندزدایی فاضلاب، کلر زنی است که هرچند مشکوک به تولید تری هالومتان ها می باشد. ولی با توجه به اینکه خواص کلر زنی هنوز بیشترین کاربرد را در گندزدایی دارد. طراحی جوضچه طراحی کلرزنی فاضلاب شامل ۳ بخش تجهیزات کلرزنی ، ساختمان کلر زنی و مخزن تماس کلر می باشد. کلری که در تصفیه خانه استفاده می کنیم معمولا به صورت کلر گازی Cl2 و یا به شکل هیپوکلریت سدیم یا هیپوکلریت کلسیم می باشد. هیپوکلریت ها می توانند به شکل جامد یا مایع باشن که جامد آن به شکل پودر یا گرانول اشت.

ساختمان مخرن کلر زنی و تجهیرات مربوطه

به تجهیزاتی که با آن هیپوکلریت را تزریق می کنیم ، هیپوکلریناتور گفته می شود.  این تجهیزات تشکیل شده از یک مخزن  که در این مخزن ، محلولی با غلظت کلر زیاد (10 درصد) به نام محلول استوک تهیه می کنیم. سپس  این مایع توسط پمپ به حوضچه کلرزنی تزریق می شود.

هیپوکلریناتور ها ساده ، کم هزینه و بهره برداری آن ساده است. اما هیپوکلریت ها در مقایسه با کلر گازی گران هستند. چون نشتی ندارند خطر تجهیزات آنها کمتر است. بنابراین کاربرد زیادی دارند. تنظیم مقدار کلر تزریقی  که با استفاده از یک فلومتر و یک صفحه اریفیس  v شکل کنترل می شود. صفحه اریفیس v شکل برای تنظیم دبی گاز ها استفاده می شود.

مشکلات استفاده از کلر

  • اگر آب دارای یون های آهن ، منگنز باشد به محض اضافه کردن  کلر تشکیل رسوب غیر محلول  می دهند و به آهن و منگنز ۳ ظرفیتی تبدیل می شوند که رسوب می کند.
  • در صورت وجود مواد آلی ، این مواد طی فرآیند اکسیداسیون کلر را مصرف می کنند.
  • واکنش کلر با آمونیاک منجر به تشکیل کلرآمین ها می شوند که دارای خاضیت گندزدایی محدودی هستندکه کلر ترکیبی نامیده می شوند.

در پی اچ های پایین ، راندمان گندزدائی با زیاد شدن HOCL بیشتر است و در پی اچ ها پایین همچنین خوردگی داریم و در پی اچ های بالا رسوب گذاری داریم. در پی اچ های پایین دی و تری کلروآمین تولید می شود که سمی است بنابراین باید کاری کنیم که کلر و آمین تولید شده به صورت مونوکلرو آمین قسمتی به صورت دی کلروآمین باشد. پس بهترین پی اچ حدود ۷تا ۸ است که در آن حدود 80 درصد کلر آزاد به شکل HOCL و ۲۰ درصد آن به شکل OCL است.

 

هیپوکلریت سدیم و کلسیم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *