تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09390391606 - 73932113(021)

فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی از لایه های شنی با دانه بندی متوسط با اندازه و عمق ویژه استفاده می شود که آب پیش تصفیه شده یا پساب تصفیه شده دارای کدورت را از بستر فیلتری عبور داده  و بخش زیادی از ذرات در کل بستر به صورت یکنواخت حذف می شود. نخستین موردی که در طراحی فیلتر شنی به آن توجه کند تهیه آب با کیفیت مطلوب با کمترین سرمایه گذاری و راهبری است.

 

اجزا سازنده فیلتر شنی

 

عوامل طراحی فیلتر شنی

عوامل زیادی در طراحی فرآیند فیلتراسیون برای فیلتر شنی با دانه بندی متوسط تاثیر دارند.

 1. شرایط محلی
 2. توپوگرافی محل
 3. اندازه کارگاه
 4. کیفیت آب خام
 5. انواع فرآیند های پیش تصفیه
 6. انواع فیلتر های جدید و پیشرفته
 7. انواع سیستم های شست و شوی فیلتر
 8. کنترل نرخ فیلتراسیون
 9. انواع بسته فیلتر ها
 10. نقاط تغذیه مواد شیمیایی
قیمت-فیلتر-شنی

توپوگرافی محل تصفیه خانه باید قبل از طراحی به دقت ارزیابی شود. زیرا محل نوع و آرایش هریک از فرآیند های فیلتراسیون بر اساس آن تعیین می شود. فیلتر های شنی جدید موجود، مدیای فیلتر و سیستم های کنترل فیلتری در هر لحظه از زمان در بازار موجود است. اگرچه محصولات متنوع و متفاوتی در بازار برای فیلتر های شنی وجود دارد ، اما ممکن است بعد از یک یا دو سال پس از راهبری پوسته آنها مشکل پیش بیاید. برای مثال شرکت های کوچک را میتوان نام برد که تراشه های آلومینویمی کوچک مثل  مدیای فیلتر  را به بازار ارائه می دهند. قطعات ساخته شده کلر آلومنیویم را به آرامی حل می کنند و باعث می شود که انعقاد و لخته سازی در بستر فیلتر اتفاق بیفتد و نیاز به ماده منعقد کننده را از بین ببرد.

پدیده بالا بسیار جالب بوده و باعث می شود که فیلتر ها در طول سه تا شش ماه اول راهبری به خوبی عمل کنند. اما  بعد از ۹ تا ۱۲ ماه راهبری ، بستر فیلتر ها به قطعات بزرگ با تراشه های آلومینومی گداخته تبدیل می شود.

سیستم شستشوی فیلتر شنی

سیستم شستشوی فیلتر دارای ۴ طرح است :

 • تانک شسشتوی هوایی(ارتفاعی)
 • پمپاز مستقیم
 • خود شستشو
 • شست و شوی معکوس پیوسته فیلتر

سیستم فیلتر خود شستشوی معکوس ممکن است یک واحد اختصاصی باشد و یا یک طرح معمولی که توسط یک مهندس طراحی شده باشد. انتخاب فیلتر بر اساس ظرفیت تصفیه خانه می باشد.

 

برچسب ها : , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp