تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

بلوئر هوادهی

بلوئر هوادهی

بلوئر هوادهی یا دمنده هوا برای دمیدن هوا به داخل لوله ها سپس به دیفیوزر های تصفیه خانه های فاضلاب است. از دمنده هوا برای دمیدن هوا در استخر ها پروش ماهی و جکوزی ها  نیز استفاده می شود. در تصفیه خانه های فاضلاب ، در واحد حوضچه هوادهی به روش لجن فعال، EAAS یا MBBR  یا IFAS  یا سایر فرآیند های هوازی استفاده می شود. به طور کلی استفاده از سه نوع بلوئر هوادهی عمومیت دارد، این دو نوع عبارتند از

 • بلوئر ساید چنل
 •  بلوئر دوار با جابه جایی مثبت(روتس)
 • بلوئر گریز از مرکز(سانتریفیوژی)

هنگامی که از بلوئر هوادهی گریز از مرکز استفاده می شود که ظرفیت واحد از  85 مترمکعب بر دقیقه هوای آزاد بیشتر باشد. در ظرفیت های کمتر باید دقت کرد که دستگاه بلوئر هوادهی بتواند هوای لازم را در آهنگ های جریان کم تامین کند.

 

انواع بلوئر هوادهی مورد استفاده در تصفیه خانه ها فاضلاب

بلوئر هوادهی ساید چنل(Side channel Blower):

این نوع بلوئر هوادهی در فشار های پایین عمل می کند. این نوع بلوئر هوادهی ساید چنل به دلیل اینکه هوای خروجی کمتری نسبت به سایر انواع بلوئر هوادهی تولید می کند برای ظرفیت های پایین مناسب است. برای استفاده در حوضچه های کم عمق، مکان های کم فشار، دبی های پایین تر عملکرد و کاربرد مناسب تری دارد.

مزایا بلوئر هوادهی ساید چنل :

 • تولید صدای کمتر نسبت به سایر انواع بلوئر هوادهی
 • جنس بدنه مقاوم و کیفیت مناسب
 • قیمت پایین تر
 • طول عمر و استهلاک مناسب
 • نصب و راه اندازی ساده

بلوئر دوار با جابه جایی مثبت(روتس)

بلوئر روتس (دوار با جابه جایی مثبت) در ابتدایی ترین حالتی که مورد استفاده قرار می گرفتند به عنوان پمپ برای جابه جایی آب مورد استفاده داشتند. که پس از آن برای انتقال هوا نیز از آن استفاده گردید. که امروزه با توسعه این نوع بلوئر روتس (دوار با جابه جایی مثبت) از آن به عنوان دمنده های با ظرفیت بالا استفاده می شود.

مزایا بلوئر روتس (دوار با جابه جایی مثبت)

 • دامنه وسیع هوادهی برای دبی و حجم های بالا
 • قابلیت تنظیم فشار و مقدار هوا مورد نیاز
 • امکان استفاده برای فشار های بالا
 • استهلاک کم

بلوئر های گریز از مرکز سر(روتس) و صدای ناهنجاری تولید می کند. و باید در قسمت های ورودی و خروجی آن صدا گیر نصب شود.

انواع برند بلوئر هوادهی

 1. شرکت LONGTECH  دانلود کاتالوگ بلوئر محصولات LONGTECH
 2. شرکت GREATECH    دانلود کاتالوگ بلوئر محصولات GREATEC
 3. شرکت PEDROGIL      دانلود کاتالوگ بلوئر محصولات PEDROGIL
 4. شرکت TRUNDEAN  دانلود کاتالوگ بلوئر محصولات TRUNDEAN

جهت اطلاع از قیمت و سفارش محصولات با شماره 73932113 یا 09390391606 تماس حاصل فرمایید.

در تصفیه خانه های فاضلاب ، بلوئر ها باید هوا را در گستره ی دلیلی از آهنگ های جریان و گستره ی نسبتا باریکی از فشار های تحت شرایط محیطی گوناگون تامین کنند.  معمولا هر بلوئر فقط در یک مجموعه شرایط راهبری خاض کارایی دارد. چون در هر تصفیه خانه فاضلاب  لازم است که هوا با آهنگ های مختلف جریان تامین شود ، باید در طراحی  سیستم بلوئر ، وسایلی برای تنطیم و خاموشی به موقع آنها پیش بینی کرد. روش های دستیابی برای شرایط تنظیم یا خاموشی بلوئر ها عبارتند از :

 1. قطع جریان هوا یا کنار گذاشتن آن
 2. تنظیم هوای ورودی
 3. تنظیم دیفیوزر های تخلیه کننده هوا
 4. استفاده موازی از چند دستگاه دمنده
بلوئر هوادهی گریز ار مرکز

تنظیم هوای ورودی و استفاده از دیفیوزر های قابل تنظیم قفط در مورد بلوئر های هوادهی گریز از مرکز امکان پذیر است. در دمنده های جابه جایی مثبت بیشتر از موتور های دور متغیر استفاده می شود. قطع یا کنار گذاشتن جریان هوا نیز روشی موثر برای جلوگیری از پدیده ضربه قوچ در بلوئر های گریز از مرکز است. این پدیده زمانی رخ می دهد که بلوئر به طور متناوب با ظرفیتصفر و ظرفیت کامل کار کند. و سبب ارتعاش و داغ شدن بیش از حد می شود.

مشخصه های کاری بلوئر هوادهی گریز از مرکز شبیه مشخصه های کاری تلمبه های گریز از مرکز با سرعت ویزه کم است. فشار تخلیه از حالت خاموشی افزایش می یابد و در ظرفیت ۵۰ درصد به حداکثر خود می رسد و سپس افت می کند. بلوئر های هوادهی در در شرایط استاندارد هوادهی درجه بندی می شوند که این شرایط عبارتند از دمای ۲۰ درجه سانتی گراد و فشار ۷۶۰ میلی متر جیوه و رطوبت نسبی ۳۶ درصد و وزن مخصوص هوای استاندارد 1.20 کیلوگرم بر  مترمکعب. چگالی هوا بر عملکرد دمنده های گریز از مرکز تاثیر می گذارد و تغییر دما یا فشار هوای ورودی سبب تغییر چگالی  هوا می شود.

هر قدر چگالی گاز بیشتر باشد ، فشار بالاتر می رود در نتیجه نیروی بیشتری برای فشرده کردن هوا لازم است.

 

بلوئر هوادهی باید بر اساس ظرفیت لازم در روز های گرم تابستان  و موتور آن باید بر اساس سردترین هوای زمستان انتخاب شود. نیروی لازم برای تولید هوای فشرده در شرایط بی در رو طبق فرمول زیر محاسبه می شود.

فرمول محاسبه توان بلوئر هوادهی

Pw = نیرو لازم برای بلوئر بر حسب اسب بخار یا کیلو وات

w= وزن جریان هوا – (kg/s)

R= ثابت جهانی گاز ها

T1= دمای مطلق هوای ورودی K

T2= دمای مطلق هوای خروجی K

P1= فشار مطلق هوای ورودی Atm

P2= فشار مطلق هوای خروجی Atm

k-1/k = 0.283 و  n هوا

k هوا = 1.395

 

5/5 - (5 امتیاز)
5/5 - (5 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp