تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

انواع دیفیوزر هوادهی

انواع دیفیوزر هوادهی

انواع دیفیوزر هوادهی که برای هوادهی فاضلاب در تصفیه خانه های فاضلاب استفاده می شود به دو دسته کلی دیفیوزر های متخلخل و دیفیوزر های غیر متخلل تقسیم می شوند. معمول ترین نوع دیفیوزر های متخلل شامل دیفیوزر های صفحه ای، گنبدی ، دیسکی و لوله ای است. دیفیوزر های صفحه ای در پایه های بتنی یا آلومینیومی قرار می گیرند و هرپایه می تواند ۶ صفحه یا بیشتر را نگه داری کند. هر گروه از پایه ها با فواصل مناسب در طول مخزن به لوله هوا اتصال دارد و به وسیله یک شیر کنترل می شود.(برای اطلاعات بیشتر مطلب انواع سیستم های هوادهی مطالعه شود.)

انواع-دیفیوزر-هوادهی دیسکی نصب شده بر کف حوضچه هوادهی تصفیه فاضلاب

انواع دیفیوزر از نظر حباب تولیدی

دیفیوزر ها از نظر حباب تولیدی به سه نوع حباب ریز(fine bubble) ، حباب متوسط (medium bubble) و حباب درشت(coarse bubble) تقسیم بندی می شود. دیفیوزر های حباب ریز به دلیل کوچک بودن و همچنین بیشتر بودن حباب تولیدی دارای سطح تماس بیشتری با فاضلاب بوده و قابلیت انتقال اکسیژن بیشتری به مواد آلی فاضلاب را دارا می باشند. دیفیوزر های حباب درشت جریان یکنواختی را در فاضلاب ایجاد می کنند.

انواع دیفیوزر های متخلخل

  • صفحه ای : بازده انتقال هوا این نوع از دیفیوزر ها زیاد بوده که به صورت صفحه های مربعی شکل که روی پایه های ثابت در کف مخزن نصب می شوند.
  • گنبدی : بازده انتقال هوا این نوع از دیفیوزر ها زیاد بوده که نزدیک کف مخزن روی لوله های توزیع هوا نصب می شوند.

   دیفیوزر گنبدی برای هوادهی پساب

 

 • دیسکی : دیسک های سرامیکی صلب یا غشا های متخلل انعطاف پذیری هستند که نزدیک به کف مخزن روی لوله های توزیع هوا نصب می شوند.

  انواع دیفیوزر هوادهی
 • لوله ای : پخش کننده های لوله ای شکل که از جنس سرامیک صلب یا پلاستیک نرم یا قطعات لاستیک مصنوعی ساخته می شوند و روی لوله های توزیع هوا نصب می شوند.

در بخش هوادهی به فاضلاب با نظر به پارامتر های طراحی و همچنین کیفیت فاضلاب ورودی و مقدار هوای مورد نیاز نوع بلوئر هوادهی  انتخاب می گردد. سپس بر اساس میزان هوای تزریقی به فاضلاب نوع و تعداد دیفیوزر مشخص می گردد.برای بخش های متعادلسازی و هاضم لجن از دیفیوزر های حباب درشت استفاده می گردد.

در ساخت انواع دیفیوزر هوادهی از مواد مختلفی مانند سرامیک، پلاستیک صلب، پلاستیک انعطاف پذیر و غلاف های لاستیکی، پلاستیکی یا پارچه ای انعطاف پذیر استفاده می شود.  مواد سرامیکی از ذرات ماده معدنی با شکل گلوله ای یا نامنظم که کنار هم قرار گرفته اند و شبکه ای از منافذ به هم پیوسته را برای عبور جریان هوای فشرده تامین می کنند تشکیل می شود.

هوا در هنگام عبور از درون سوراخ های سطحی، بسته به اندازه سوراخ ، کشش سطحی ، آهنگ عبور هوا حباب های با اندازه معین تشکیل می دهد. پلاستیک هم مانند سرامیک حفره های مرتبطی دارد که هوای فشرده از درون آنها می گذرد، غلاف های نازک و انعطاف پذیری از جنس پلاستیک نرم یا لاستیک مصنوعی نیز ابداع شده است که می توان انها را همراه بادیسک و لوله به کار برد.

انواع برند های دیفیوزر هوادهی

 1. دیفیوزر JAGER HD270     دانلود کاتالوگ دیفیوزر JAGER HD270
 2. دیفیوزر JAGER HD340  دانلود کاتالوگ دیفیوزر JAGER HD340
 3. دیفیوزر KAM AIR     دانلود کاتالوگ دیفیوزر های KAM AIR
 4. دیفیوزر ECOLOGIX  دانلود کاتالوگ دیفیوزر های ECOLOGIX 

جهت اطلاع از قیمت و سفارش محصولات با شماره 73932113 یا 09390391606 تماس حاصل فرمایید.

 

 

برچسب ها : , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :