تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده(EAAS)

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS) ،یکی از روش های تصفیه فاضلاب بهداشتی است.این روش مبتنی بر بارگذاری کم فاضلاب در حوضچه هوادهی فاضلاب است. در این روش تصفیه فاضلاب لجن فعال، فاضلاب ابتدا آشغالگیری شده ،سپس وارد حوضچه هوادهی می گردد پس ازآن فرآیند ته نشینی آغاز می گردد که بخشی از لجن برگشت داده شده به حوضچه هوادهی هدایت می گردد و پساب زلال شده از بالای حوضچه ته نشینی به سمت مخزن کلر هدایت می گردد. این میزان بارگذاری موجب می شود که باکتری ها با اکسیژن فراوان و مواد غذایی نسبتاً کمتری مواجه شده و در نتیجه مواد آلی موجود در فاضلاب را به صورت کامل تری مورد استفاده قرار دهند. در این نوع سیستم تصفیه، غلظت MLSS در حوض هوادهی نسبت به لجن فعال متعارف بیشتر است.

دیاگرام کلی تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده

کاربرد تصفیه فاضلاب به روش (EAAS)

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به روش EAAS ساخت شرکت آبرام برای فاضلاب هایی زیر مناسب است :

 1. تصفیه فاضلاب مجتمع های مسکونی و اداری
 2. تصفیه فاضلاب  بیمارستان ها و درمانگاه ها
 3. تصفیه فاضلاب کارخانه ها و صنایع
 4. تصفیه فاضلاب مراکز نظامی و ترمینال ها و فرودگاه ها
 5. تصفیه فاضلاب مسافر خانه ها و هتل ها و مراکز اقامتی
 6. تصفیه کارخانه های صنایع غذایی و لبنی (با در نظر گرفتن کیفیت فاضلاب)

مزایا پکیج تصفیه فاضلاب به روش (EAAS)

 1. ارائه خروجی فاضلاب تصفیه شده مطابق با استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست
 2. ابعاد مناسب و کوچک و ساخت سریع
 3. امکان انتقال پکیج بعد از نصب
 4. کمترین میزان تولید بوی نامطبوع در صورت راهبری صحیح
 5. راهبری و نگه داری ساده
 6. غلظت لجن تولیدی پایین بوده

بخش های پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS

آشغالگیر

عملکرد آشغالگیری که قبل از ورودی به پگیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS قرار می گیرد به منظور حذف مواد جامد شناور يا غوطه ور موجود در فاضلاب است. حذف مواد به اندازه چشمه ها يا فواصل باز آشغالگير و نيز مشخصات مواد جامد موجود در فاضلاب، بستگي دارد. معمولا آشغالگیز فلزی از جنس استیل یا فولاد ST37 گالوانیزه استفاده می شود. 

بخش های هوادهی ، ته نشینی ثانویه و کلرزنی، مخزن دخیره لجن که کنار هم در پکیج قرار می گیرند.  کل جنس بدنه پکیج فولاد ST37  می باشد که کف پکیج با ورق فولاد ST37  با ضخامت 8 میلیمتر و دیواره با ضخامت 6 میلیمتر می باشد.  بخش های مختلف سند بلاست شده و آماده 3 لایه رنگ شامل اپوکسی ، زینک ریچ به ضخامت حدود 400میکرون می گردد.

هت اطلاع از مشخصات بدنه فولادی پکیج روی لینک کلید کنید.

 

هوادهی

سیستم هوادهی به فاضلاب از طریق بلوئر های هوادهیمی باشد. هوا تولید شده توسط بلوئر ها از طریق لوله کشی ها مشخص به کف حوضچه هوادهی انتقال داده می شود. سپس با استفاده از دیفیوزر ها ، این هوا به فاضلاب منتقل و مراحل تجزیه بیولوژیکی فاضلاب انجام و ترکیبات آلاینده فاضلاب تجزیه می گردد.

ته نشینی ثانویه

پس از هوادهی، فاضلاب وارد حوضچه ته نشینی می شود تا فرایند ته نشینی و جدا سازی لجن از پساب تصفیه شده ، انجام شود.

کلرزنی

پکیج تزریق کلر شامل بک مخزن 300 یا 200 لیتری به همراه میکسر بوده که پس از به هم زدن آب و هیپوکلریت کلسیم و آماده سازی به پساب تزریق می شود.

مخزن ذخیره لجن و برگشت لجن

مقادیر اضافه لجن از حوض ته نشینی به مخزن ذخیره لجن انتقال داده می شود. مقادیر مشخصی از لجن هم از مخزن ته نشینی به حوضچه هوادهی منتقل می گردد. هدف از مقدار لجن برگشتی ، حفظ غلظت میکروبی کافی برای تثبیت مواد آلی ورودی به تانک هوادهی است.

تابلو برق

بمنظور کنترل بخش های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب مانند بلوئر ها ، پمپ ها ، دوزینگ پمپ کلر نیاز به تابلو برق اتوماتیک می باشد تا تمامی بخشهای پکیج کنترل شده و همه فرآیند ها به صورت اتوماتیک اتفاق بیقتد.

برای اطلاع از نحوه رنگ آمیزی و پوشش پکیج به لینک پوشش رنگ پکیج تصفیه فاضلاب مراجعه کنید.

لجن فعال با هوادهی گسترده

البته تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی متعارف و تدریجی هم امکان پذیر است. تفاوت روش لجن فعال هوادهی گسترده با روش های متعارف هوادهی در ادامه توضیح داده شده است.

 

لجن بدست آمده از پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS  پایدار بوده و بخوبی آب خود را از دست داده و خشک می شود. قابلیت تعفن آن بسیار کم و در صورت راهبری خوب تأسیسات به کلی بدون بو می باشد. غلظت لجن در این روش بسیار کم حدود 1% و حجم آن زیاد است. فاضلابی که به این روش تصفیه می شود دارای مواد محلولی کودی نسبتاً فراوانی است که موجب رشد و نمو گیاهان آبزی می شود. لذا در صورت وارد نمودن این گونه فاضلاب های تصفیه شده به منابع آبی روی زمین به این موضوع باید توجه نمود.  غالباً لجن بدست آمده را می توان بدون هضم به یگان آب گیری لجن فرستاد. در صورت نیاز به توسعه بعدی تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS) به  تنها به ساختن و افزایش یگانه ای هضم لجن اقدام نمود و ظرفیت تصفیه‌خانه را افزایش داد.

در این روش نیاز به ساختن حوضچه ته نشینی ته نشینی اولیه نیست و می توان فاضلاب را پس از گذشتن از آشغال گیر و دانه گیر مستقیماً هوادهی نمود. البته در فاضلاب بیمارستانی هوادهی بعد از حوضچه متعادل ساز نیز بسیار خوب است. انتخاب روش تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده در شهرهای کوچک و متوسط تا ۱۰۰۰۰۰ نفر می تواند اقتصادی باشد.

میزان بار حجمی روش تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال با هوادهی گسترده(EAAS) بسیار کم است ، چون توده ها بیولوژیکی زمان طولانی در تماس با اکسیژن هستند و مواد آلی فاضلاب به طور کاملتری مورد استفاده میکروارگانیسم ها قرار می گیرد.در پکیج تصفیه فاضلاب(EAAS) معمولاً درصدی از  لجن فعال حوض ته نشینی نهایی به حوض هوادهی برگشت داده می شود. اگر به دقت بهره برداری نشود علاوه بر تولید فاضلاب تصفیه نشده ای در حد مناسب کیفیت بدون بو و بود اشکال کار خواهد بود.

برچسب ها : , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :