تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

دستگاه کلر زن

دستگاه کلر زن

دستگاه کلر زن یا کلریناتور محصول شرکت دانش بنیان آبرام ، مناسب گندزدایی و ضدعفونی آب چاه یا پساب های تصفیه شده می باشد. این دستگاه ها در ظرفیت های متفاوت توسط این شرکت عرضه می گردد. دستگاه کلر زن یا کلریناتور جهت ضدعفونی آب استخر های شنا ، آب شرب ، آب چاه و خروجی تصفیه خانه های فاضلاب کاربرد دارد. کلرزنی فاضلاب تصفیه شده یا کلر زنی به آب های چاه یا آب های آشامیدنی جهت از بین بردن بار میکروبی آب ها انجام می گیرد.  کلر به دلیل خاصیت اکسید کنندگی بالا و سهولت دسترسی یکی از روش های رایج گندزدائی آب یا پساب می باشد. ساده ترین و مقرون به صرفه ترین روش کلر زنی تزریق کلر به صورت پودری (جامد) یا مایع می باشد. کلر جامد به صورت هیپوکلریت کلسیم در دسترس می باشد.

 

کلرزنی یک روش رایج برای ضذعفونی آب است. روش های مختلفی برای از بین بردن بار میکروبی آب وجود دارد. ازون زنی ، استفاده از اشعه uv از سایر روش های گندزدایی آب و پساب می باشد.  کلرزنی به دلیل دستری آسان و ارزان و همچنین ایجاد باقی مانده کلر در طول شبکه توزیع آب بسیار کاربردی تر از سایر گندزدا ها است. کلر به دلیل اینکه خاصیت اکسیداسیون بالایی دارد موجب تغییراتی در طعم و بوی آب هم می شود.

نمونه ای از دستگاه کلر زن شرکت آب راهبر محاسب در سایت کارفرما شرکت دیجی کالا :

 

 

مشخصات پکیج تزریق کلر شرکت دانش بنیان آبرام

 1.  دوزینگ پمپ :  دوزینگ پمپ یک تجهیز مکانیکی است که مقدار مشخصی از محلول آماده شده در داخل مخازن 220 لیتری را به حوضچه اختلاظ سریع تزریق می کند. این تجهیزات دارای دکمه (ولوم) جهت تنظیم میزان محلول آماده شده به محلول هستند. تفاوت اصلی دوزینگ پمپ با پمپ های معمولی تنظیم دبی جریان در دوزینگ پمپ ها می باشد. دوزینگ پمپ دیافراگمی در این تجهیزات استفاده می شود. در شکل زیر تصویر دوزینگ پمپ مورد استفاده در این پکیج ها نشان داده شده است. شرکت دانش بنیان آبرام از دوزینگ پمپ های ایتالیایی برند اتاترون در پکیج های خود استفاده می نماید. جهت دانلودکاتالوگ دوزینگ پمپ کلیک کنید. 
 2. مخزن پلی اتیلنی  به منظور آماده سازی محلول کلر به ظرفیت 220 لیتر
 3. شاسی با پوشش مناسب ضد خوردگی به منظور نگه داری مخزن پلی اتیلنی
 4. میکسر:  میکسر جهت همگن نمودن محلول آماده شده می باشد. میکسر استاندارد همراه با مخزن پلی اتیلنی با درب سیل پیچی مخصوص ریختن مواد شیمیایی به ظرفیت 220 لیتر ، ابعاد مخزن قطر 610 میلیمتر، ارتفاع 800 میلی متر ، مجهز به فیتینگ  تخلیه و فیتینگ مکش  مواد شیمیایی. میکسر شامل شفت پروانه از جنس استیل SS 316  و طول شفت 700 میلی متر تا 900 میلی متر متغیر است.
 5. الکتروموتور و گیربکس : جهت اختلاط پودر کلر با آب نیاز است که ابتدا پودر کلر (هیپوکلریت کلسیم 70 درصد جنس مرغوب هندی یا جنس مرغوب ایرانی معمولا در شهر تهران در محله ناصر خسرو بازار می توان پودر کلر به صورت کیلویی تهیه کرد) داخل مخزن ریخته شود و سپس به میزان مناسب در آن آب ریخته شود تا محلول استوک اصلی کلر با غلظت 1 تا 2 درصد آماده شود. این مرحله بایستی توسط محاسبات شیمی تعیین شود.  عملیات اختلاط توسط الکتروموتور و گیربکس  بر روی سرعت 120 دور بر دقیقه تعیین می شود.  الکترو موتور وسیله ای است که انرژی برق را به انرژی دورانی تبدیل می کند و باعث می شود که عمل چرخیدن انجام شود. گیربکس هم با موتور کوپل شده و جهت تنظیم دور چرخیدن داخل مخزن استفاده می شود. 
 6. تابلو برق : جهت کنترل اجزا برقی بایستی یک تابلو برق با مقاومت مناسب و کلید های با کیفیت جهت کنترل مدار قرار بگیرد که در این تابلو برق ها از کلید های اشنایدر استفاده می شود.

کاربرد دستگاه کلر زن

کلرزنی به منظور ارتقا سلامتی و جلوگیری از حضور آلاینده های میکروبی شامل انواع باکتری ها در نمونه های آب و پساب انجام می شود. کلرزنی ممکن است هدف های متفاوتی انجام شود. گندزدایی آب آشامیدنی ، گندزدایی آب استخر های شنا ، گندزدایی خروجی تصفیه خانه های فاضلاب  از جمله کاربرد های کلرزنی نمونه آب توسط کلر است. معمولا کلر به سه  صورت مایع و جامد و گاز در دسترس است. که کلر مایع و جامد یعنی هیپوکلریت کلسیم و هیپوکلریت سدیم رایج ترین آنها می باشند. دستگاه کلر زن مایع بیشترین کاربرد و کمترین خطر را دارد. دستگاه کلر زن مایع برای استفاده اجتماعات کوچک ، کارخانه ها ، شرکت ها ، ویلا و مراکز مسکونی ، استخر های شنا  و پساب تصفیه شده سیستم های تصفیه فاضلاب  می باشد.

تصویر قرص های کلر که به صورت جامد در دسترس هستند.

 

به تجهیزاتی که با آن هیپوکلریت سدیم (مایع) را تزریق می کنیم ، هیپوکلریناتور گفته می شود.  این تجهیزات تشکیل شده از یک مخزن  که در این مخزن ، محلولی با غلظت کلر زیاد (10 درصد) به نام محلول استوک تهیه می کنیم. سپس  این مایع توسط پمپ به حوضچه کلرزنی تزریق می شود.هیپوکلریناتور ها ساده ، کم هزینه و بهره برداری آن ساده است. اما هیپوکلریت ها در مقایسه با کلر گازی گران هستند. چون نشتی ندارند خطر تجهیزات آنها کمتر است. بنابراین کاربرد زیادی دارند. تنظیم مقدار کلر تزریقی  که با استفاده از یک فلومتر و یک صفحه اریفیس  v شکل کنترل می شود. صفحه اریفیس v شکل برای تنظیم دبی گاز ها استفاده می شود.

بخش های دستگاه کلر زن

دستگاه کلر از یک پمپ تزریق دارای پوشش مقاوم در برابر خورده شدن ، از جنس PVC/PE است. پمپ های تزریق در ظرفیت های متفاوت ساخته می شود. این دستگاه ها بر حسب فشار بر حسب BAR و دبی بر حسب لیتر بر ساعت متفاوت است.

کاربرد پکیج کلرزنی یا دستگاه کلر زن

کلرزنی خروجی تصفیه خانه فاضلاب ، کلر زنی آب چاه ، کلرزنی آب استخر به منظور استاندارد سازی کلیفرم های بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از روش های گندزدایی فاضلاب، کلر زنی است که هرچند مشکوک به تولید تری هالومتان ها می باشد. ولی با توجه به اینکه خواص کلر زنی هنوز بیشترین کاربرد را در گندزدایی دارد. طراحی جوضچه طراحی کلرزنی فاضلاب شامل ۳ بخش تجهیزات کلرزنی ، ساختمان کلر زنی و مخزن تماس کلر می باشد. کلری که در تصفیه خانه استفاده می کنیم معمولا به صورت کلر گازی Cl2 و یا به شکل هیپوکلریت سدیم یا هیپوکلریت کلسیم می باشد. هیپوکلریت ها می توانند به شکل جامد یا مایع باشن که جامد آن به شکل پودر یا گرانول اشت.

قیمت دستگاه کلر زن

قیمت سیستم تزریق کلرزنی شرکت دانش بنیان آبرام بستگی به تجهیزات مورد استفاده بین 10 میلیون تا 25 میلیون در سال 1400 متغیر است. قسمت دستگاه کلر زنی به شاخص های متفاوت بستگی دارد. این شاخص ها شامل

 1. مقدار و قدرت پمپ تزریق کلر به آب
 2. دبی آب ورودی به سیستم
 3. ظرفیت مخزن پلی اتیلنی
 4. غلظت محلول هیپوکلریت کلسیم

برای آگاهی دقیق تر از قیمت دستگاه کلر زن به کارشناس این شرکت به شماره 09390391606 یا 73932113 تماس بگیرید.

مزایا دستگاه کلر زن شرکت دانش بنیان آبرام

 1. تزریق به صورت اتوماتیک و عدم نیاز به اپراتور
 2. طراحی علمی و دقیق مطابق با مراجع علمی
 3. تعمیر و نگه داری و پایین
 4. عمر طولانی دستگاه
 5. تجهیز مناسب و عدم خرابی دستگاه در مدت زمان کار طولانی
 6. 1 سال گارانتی
 7. 10 سال خدمات پس از فروش

 

نکات کلرزنی آب

 1. اگر آب دارای یون های آهن ، منگنز باشد به محض اضافه کردن کلر تشکیل رسوب غیر محلول می دهند و به آهن و منگنز ۳ ظرفیتی تبدیل می شوند که رسوب می کند.
 2. در صورت وجود مواد آلی،این مواد طی فرآیند اکسیداسیون کلر را مصرف می کنند.
 3. واکنش کلر با آمونیاک منجر به تشکیل کلرآمین ها می شوند که دارای خاصیت گندزدایی محدودی هستند که کلر ترکیبی نامیده می شوند.

در پی اچ های پایین،راندمان گندزدائی با زیاد شدن HOCL بیشتر است و در پی اچ ها پایین همچنین خوردگی داریم و در پی اچ های بالا رسوب گذاری داریم. در پی اچ های پایین دی و تری کلروآمین تولید می شود که سمی است بنابراین باید کاری کنیم که کلر و آمین تولید شده به صورت مونوکلرو آمین قسمتی به صورت دی کلروآمین باشد. پس بهترین پی اچ حدود ۷تا ۸ است که در آن حدود 80 درصد کلر آزاد به شکل HOCL و ۲۰ درصد آن به شکل OCL است.

 

 

5/5 - (3 امتیاز)
5/5 - (3 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp