تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی ساخت شرکت آب راهبر محاسب مطابق با استاندارد محیط زیست می باشد. این پکیج ها شامل یک بخش آشغالگیر ، هوادهی ، ته نشینی ، کلرزنی می باشد. پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی محصول شرکت آبرام به صورت پیش ساخته در کارخانه این شرکت ساخته می شود و پس از رنگ آمیزی و تامین پوشش مناسب جداره و دیواره آن و نصب سایر تجهیزات شامل بلوئر ، دیفیوزر  و همچنین لوله کشی های مربوطه به محل نصب ارسال می گردد.

تصفیه فاضلاب

برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی باید ابتد باید آنالیز ترکیبات فاضلاب خام را بدست آورد. چرا که کمیت و کیفیت فاضلاب خانگی شامل PH – CODBOD-TP-TKN -TSS مشخص گردد. دبی فاضلاب تولید شده تابع مصرف سرانه آب ، عادات مردم، سطح بهداشت ، وضعیت اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی آن جامعه دارد.

بسته به نوع فعالیت بیمارستان برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی می توان فاضلاب بیمارستان را به انواع زیر تقسیم بندی کرد:

  •  فاضلاب بهداشتی بخش بیماران
  • فاضلاب خطرناک سایر بخش ها شامل بخش شیمی درمانی و …

فاضلاب خطرناک سایر بخش ها

فاضلاب خطرناک سایر بخش ها را نمی توان مانند فاضلاب شهری دانست. بلکه باید تمهیدات خاصی برای تصفیه فاضلاب آن بواسطه استفاده از مواد شیمیایی در این مراکز باید اندیشید. اصولاً کیفیت فاضلاب بیمارستانی مانند کیفیت فاضلاب شهری محسوب می‌شود و ارگانیسم های بیماریزا در آن به وفور یافت می‌شود. معمولا فلزات سنگین در فاضلاب خطرناک سایر بخش های بیمارستان به وفور یافت می شود. برای بخش های بیمارستانی دارای واحد رادیو لوژی غلظت فلز نقره در فاضلاب بیمارستان بسیار بالا می باشد.

برآورد دبی فاضلاب

در بیمارستانهایی که دارای بیش از 100 تخت خواب می باشند در شبانه روز حدود 450 لیتر برای هر تخت در نظر گرفته می شود که فاضلاب تولید کند. یعنی یک بیمارستان ۱۰۰ تخته روزانه ۴۵ مترمکعب فاضلاب تولید می کند. برای بیمارستان هایی که کمتر یا بیشتر حدود  100 تخت دارند برای هر تخت 345 لیتر در نظر گرفته می‌شود. پس دبی فاضلاب بیمارستانی مثل گلپایگان که حدود 110 تخت خواب دارد به این صورت محاسبه می‌گردد.

(110تخت) * (450لیتر در روز) = 49500 لیتر = 49.5 مترمکعب در روز

فاضلاب بیمارستانی دارای میکروارگانیسم های بیماری زا به مقدار زیادی مواد شیمیایی خطرناک و مواد رادیو اکتیو و مواد آلی و معدنی هستند. و همچنین این فاضلاب به دلیل دارا بودن میکروارگانیسم های بسیار همواره باعث آلوده شدن منابع آب و گسترش بیماریها در محیط می‌گردد. این فاضلاب حاوی مواد آلی – چربی – مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده می‌باشند. در بیمارستانها که مراکز پزشکی هسته‌ای وجود دارد مواد رادیو اکتیو با نیمه عمر کوتاه جهت درمان و تشخیص استفاده می‌شود توجه به این فاضلابها از اهمیت خاصی برخوردار است.

کیفیت فاضلابهای بیمارستانی

  1.  مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیک
  2. مواد معدنی ( محلول – کلوئیدی یا معلق )
  3. فلزات سمی ( جیوه و نقره )
  4. مواد شوینده ( دترجنت ها)

بسته به کیفیت فاضلاب تولیدی از یک حوضچه ساده هوادهی و ته نشینی تا راکتورهای عظیم بیولوژیکی و شیمیایی تغییر می‌کند. معمولاً از بین فرایند ها بیش از همه فرایند لجن فعال برای تصفیه فاضلاب بیمارستانی بکار گرفته می‌شود. در این حالت با استفاده از یک حوضچه، فاضلاب را جمع آوری، سپس به داخل حوضچه هوادهی پمپاژ می‌کنند. بعد از واحد هوادهی برای جداسازی لجن ها و فلوک های تشکیل شده از یک واحد ته نشینی استفاده می‌کنند. نکته مهم در ساخت و به کارگیری این واحد ها استفاده  از حداقل سطح است. درصورت وجود فضای کافی می‌توان از روش های تصفیه طبیعی مانند لاگون‌ها و وتلند ها برای تصفیه فاضلاب بیمارستانی استفاده کرد. هم چنین از سپتیک تانک به عنوان تصفیه برای فاضلاب بیمارستانی می‌توان استفاده کرد.

سیستم تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال برای بیمارستان ها

 

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp