پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی باید ابتد باید آنالیز ترکیبات فاضلاب خام را بدست آورد. چرا که کمیت و کیفیت فاضلاب خانگی تابع مصرف سرانه آب عادات مردم، سطح بهداشت ، وضعیت اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی آن جامعه دارد. فاضلاب شهری که از مغازه ها ، رستورانها و مدارس بدست می آید در سطح شهرها پراکنده بو و وارد کانال جمع آوری فاضلاب می‌شوند و میزان آن بستگی به تعداد این  مؤسسات دارد.

بسته به نوع فعالیت بیمارستان برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی می توان فاضلاب بیمارستان را به انواع زیر تقسیم بندی کرد:

فاضلاب بیمارستان تخصصی شیمی درمانی

دیگر نمی‌توان فاضلاب تخصصی شیمی درمانی  را مانند فاضلاب شهری دانست. بلکه باید تمهیدات خاصی برای تصفیه فاضلاب آن بواسطه استفاده از مواد شیمیایی در این مرکز باید اندیشید. اصولاً فاضلاب بیمارستانی جز فاضلاب شهری محسوب می‌شود و ارگانیسم های بیماریزا در آن به وفور یافت می‌شود.

در بیمارستانهایی که دارای بیش از 100 تخت خواب می باشند در شبانه روز حدود 450 لیتر برای هر تخت در نظر گرفته می شود که فاضلاب تولید کند. یعنی یک بیمارستان ۱۰۰ تخته روزانه ۴۵ مترمکعب فاضلاب تولید می کند. برای بیمارستانهایی که کمتر یا بیشتر حدود  100 تخت دارند برای هر تخت 345 لیتر در نظر گرفته می‌شود. پس دبی فاضلاب بیمارستانی مثل گلپایگان که حدود 110 تخت خواب دارد به این صورت محاسبه می‌گردد.

110 * 450 = 49500 یا 49.5 مترمکعب در روز

فاضلاب بیمارستانی دارای میکروارگانیسم های بیماریزا به مقدار زیادی مواد شیمیایی خطرناک و مواد رادیو اکتیو و مواد آلی و معدنی هستند. و همچنین این فاضلاب به دلیل دارا بودن میکروارگانیسم های بسیار همواره باعث آلوده شدن منابع آب و گسترش بیماریها در محیط می‌گردد. این فاضلاب حاوی مواد آلی – چربی – مواد پاک کننده و ضد عفونی کننده می‌باشند. در بیمارستانها که مراکز پزشکی هسته‌ای وجود دارد مواد رادیو اکتیو با نیمه عمر کوتاه جهت درمان و تشخیص استفاده می‌شود توجه به این فاضلابها از اهمیت خاصی برخوردار است.

ترکیبات فاضلابهای بیمارستانی :

  1.  مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیک
  2. مواد معدنی ( محلول – کلوئیدی یا معلق )
  3. فلزات سمی ( جیوه )
  4. مواد شوینده ( دترجنت ها)

بسته به نوع خصوصیات فاضلاب تولیدی از یک حوضچه ساده هوادهی و ته نشینی تا راکتورهای عظیم بیولوژیکی و شیمیایی تغییر می‌کند. معمولاً از بین فرایند ها بیش از همه فرایند لجن فعال برای تصفیه فاضلاب بیمارستانی بکار گرفته می‌شود. در این حالت با استفاده از یک حوضچه، فاضلاب را جمع آوری، سپس به داخل حوضچه هوادهی پمپاژ می‌کنند. بعد از واحد هوادهی برای جداسازی لجن ها و فلوک های تشکیل شده از یک واحد ته نشینی استفاده می‌کنند. نکته مهم در ساخت و به کارگیری این واحد ها استفاده  از حداقل سطح است. درصورت وجود فضای کافی می‌توان از روش های تصفیه طبیعی مانند لاگون‌ها و وتلند ها برای تصفیه فاضلاب بیمارستانی استفاده کرد. هم چنین از سپتیک تانک به عنوان تصفیه برای فاضلاب بیمارستانی می‌توان استفاده کرد.

سیستم تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال برای بیمارستان ها

کیفیت فاضلاب بیمارستانی:

فاضلابها از مهم ترین عوامل آلودگی منابع آب به شمار می‌آیند. لازم است آنها را به طریق بهداشتی جمع آوری تصفیه و مجدداً به گردش آب در طبیعت برگرداند. فاضلابهای خانگی حاوی میکروارگانیسم های بیماریزا ،شوینده ها،چربی ،ازت ، فسفر ، مواد آلی و معدنی می‌باشد. این میکروارگانیسم ها به طور معمول علاوه بر اینکه در فاضلابهای خانگی یافت می‌شود بستگی به نوع فعالیت بیمارستان دارند. پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی به گونه ای باشد که وبا، یرقان ،فلج اطفال ،حصبه، شبه حصبه، سل، دیسانتری باسیلی، مسمومیت های ناشی از سالمونلا- کرم های نواری ، انگل روده شیستوزومیاریس ، لیتپو سپیروزیس ، اسهال خونی، بورسلوز، سیاه زخم ، کرم های نماتود را از بین ببرد.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *