تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09390391606 - 73932113(021)

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بر حسب مدل و مصالح ساخت ممکن است از 200میلیون تومان تا 1 میلیارد تومان متغیر باشد. پارامتر های تاثیر گذار در طراحی و ساخت سیستم تصفیه فاضلاب متنوع و گوناگون می باشد. به طور مثال جنس بدنه پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر زیادی در قیمت پکیج دارد.  قیمت پکیج های پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب از قیمت پکیج های آهنی پایین تر است. پکیج ها شامل بدنه ، بلوئر های هوادهی ، پمپ های ورودی ، لوله کشی های هوا ، دیفیوزر ها و ایرلیفت و سیستم کلر زنی می باشد.

 پکیج های تصفیه فاضلاب کاربری عمومی در مکان های مختلف دارند. 

برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب موارد زیر در طراحی و ساخت و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تاثیر گذار است :

 1. دبی فاضلاب
 2. فرآیند های تصفیه فاضلاب و تجهیزات لازم برای تصفیه
 3. کیفیت(نوع) فاضلاب تولید شده (ورودی به تصفیه خانه)
 4. کیفیت فاضلاب تصفیه شده (خروجی از تصفیه خانه) بر اساس استاندارد سازمان محیط زیست
 5. فضا و مکان لازم برای احداث پکیج تصفیه فاضلاب

 

فیلم بخش های مختلف تصفیه از لحظه ورود تا خروج فاضلاب

 

در صورتی پاسخ پنج پرسش بالا را داشته باشیم می توان قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی را تعیین کرد. در زیر به تشریح هرکدام از موارد بالا می پردازیم…

 • دبی فاضلاب

دبی فاضلاب ، حجم فاضلاب تولید شده در روز می باشد که معمولا بر حسب مترمکعب در روز بیان می گردد. اهمیت دبی فاضلاب به آن دلیل است که دبی فاضلاب ورودی به تصفیه خانه در واقع تعیین کننده حجم و ابعاد تصفیه خانه فاضلاب می باشد. معمولا اطلاع دقیق از میزان دبی فاضلاب تولیدی وجود ندارد و باید با یک تخمین حدودی میزان فاضلاب ورودی را تعیین کرد. در واقع باید عوامل تولیدکننده فاضلاب همچون دستشویی ها ، حمام ها، سینک های ظرفشویی ، غذا خوری ها و … را بررسی کرد سپس با یک برنامه جمعیت شناختی باید جمعیت تولید کننده فاضلاب محاسبه شود و با توجه به ضرایبی از جمله ضریب تولید فاضلاب (sewage factor) که معمولا بین 0.7 تا 0.9 در نظر گرفته می شود میزان نسبی آبی(آب مصرف شده در مجموعه) که به فاضلاب تبدیل می شود را محاسبه کرد.

 • فرآیند های تصفیه فاضلاب و تجهیزات لازم برای تصفیه

پس از تعیین دبی ورودی گام بعدی برای تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی ، انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد ، که معمولا فرآیند لجن فعال متعارف یا فرآيند لجن فعال با هوادهی گسترده یا تصفیه فاضلاب به روش mbbr برای تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده می شود ، از جمله مزایا سیستم mbbr  ، سیستم هوادهی گسترده EAAS می توان به شوک پذیری نسبت به بار تولیدی فاضلاب نام برد چرا که معمولا دبی فاضلاب تولیدی دارای نوساناتی می باشد که این نوسان ها در طول روز یکنواخت نبود و باعث ایجاد شوک به تصفیه خانه می شود. مثلا در ساخت تصفیه خانه فاضلاب شهری باید به این نکته توجه کرد که در طول روز در مناطق مرکز و جنوب شهر که اکثر مردم ساعت شروع کار و فعالیت شغلی شان ۸ صب می باشد، در حدود ساعت ۶تا۸ صبح بار فاضلاب وروردی به شبکه جمع آوری فاضلاب و پس از آن بار فاضلاب ورودی به تصفیه خانه افزایش ناگهانی می یابد لذا باید در طراحی های فرآیند های تصفیه فاضلاب این موارد لحاظ شود.

 • کیفیت(نوع) فاضلاب تولید شده (ورودی به تصفیه خانه)

کیفیت فاضلاب ورودی به تصفیه خانه فاضلاب شهری و بهداشتی به طور معمول با شاخص های کل جامدات معلق ، پی اچ ، اکسیژن خواهی شیمیایی (COD) ،  اکسیژن خواهی بیولوژیکی (BOD) ، کل فسفر ، کل نیتروزن سنجیده می شود. محدوده های فاضلاب شهری برای پارامتر های کیفی فاضلاب متفاوت می باشد ولی به طور معمول TSS فاضلاب در فاضلاب های بهداشتی و شهری حدود ۱۲۰ تا ۳۶۰ میلی گرم بر لیتر است. COD فاضلاب ورودی به تصفیه خانه های فاضلاب های شهری معمولا بین ۲۰۰ تا ۷۸۰ میلی گرم بر لیتر می باشد که  میزان اکسیزن مورد نیاز برای اکسیداسیون مواد قابل اکسید شدن است. مقدار BOD در فاضلاب های شهری بین ۱۱۰ تا ۴۰۰ میلیگرم بر لیتر است. البته BOD خود به چند بخش تقسیم می شود از جمله BOD دیر تجزیه پذیر و عیر قابل تجزیه پذیر . مقدار نیتروزن کل برای فاضلاب وروردی حدود ۲۰ تا ۸۵ میلی گرم بر لیتر نیتروزن می باشد.پارامتر مهم تاثیر گذار دیگری که در طراحی تصفیه خانه فاضلاب برای ارائه قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی تاثیر دارد پی اچ (PH)  می باشد که چون عامل تاثیر گذاری در فرانید زیستی میکروارگانیز های تصفیه فاضلاب است باید حدود 6.5 تا 7.5 باشد

 • کیفیت فاضلاب تصفیه شده (خروجی از تصفیه خانه)

کیفیت فاضلاب خروجی تعیین کننده میزان تصفیه شدن پساب ورودی در تصفیه خانه و تغییرات ایجاد شده در فرایند های تصففیه شده می باشد و عامل مهمی در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی می باشد. به طور کلی سه دسته استاندارد توسط سازمان محیط زیست برای خروجی تصفیه خانه های در نظر گرفته شده است. استاندارد خروجی فاضلاب برای کاربری کشاورزی ،استانداردخروجی فاضلاب برای کاربری آب های سطحی ، استاندارد خروجی فاضلاب برای چاه جاذب می باشد

 • فضا و مکان لازم برای احداث پکیج تصفیه فاضلاب

فضا و مکان لازم برای احداث تصفیه خانه فاضلاب نیز برای هر محل متفاوت می باشد و باید در محل بررسی شود.

 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

چه نوع پکیج تصفیه فاضلابی مناسب فعالیت شما است ؟

پکیج تصفیه فاضلاب مناسب شما بستگی به موقعیت و فضا و محدوده و همچنین نوع فاضلاب تولید شده دارد. به صورت عمومی پکیج های پلی اتیلنی تصفیه فاضلاب که به صورت دفنی در زمین قرار می گیرند برای مکان هایی که امکان گود برداری باشد ، بسیار مناسب است. زیرا قیمت تمام شده پکیج های پلی اتیلنی نسبت به پکیج های آهنی پایین تر بوده و عمر و سن این پکیج ها نیز مناسب تر است. زیرا از نظر خوردگی دیواره داخلی این پکیج ها کمتر آسب پذیر است. به طور کلی پکیج های تصفیه فاضلاب زیر توسط شرکت آبرام ارائه می شود که مناسب هریک از فاضلاب ها می باشد :

 1. پکیج تصفیه فاضلاب EAAS مناسب فاضلاب های بهداشتی شرکت ها،مجتمع های مسکونی و اداری، پادگان ، هتل ها و به صورت عمومی فاضلاب های انسانی
 2. پکیج تصفیه فاصلاب MBBR مناسب فاضلاب بیمارستان ها ،درمانگاه ها، کارخانه ، صنایع مختلف و …
 3. پکیج تصفیه فاضلاب EC مناسب فاضلاب های کارواش  ها ، قالیشویی و …
 4. پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مناسب فاضلاب های صنعتی خاص

اجزا پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

 • مخزن متعادل ساز

مخزن متعادل ساز در ورودی پکیج های تصفیه فاضلاب قرار گرفته و وظیفه ایجاد تعادل فاضلاب را بر عهده داشته و موجب می گردد که شوک های ناگهانی به تصفیه خانه وارد نشود. شوک های ناگهانی مانند تغییرات عمده کیفیت فاضلاب مثلا اگر به صورت ناگهانی مقدار زیادی مواد شوینده و دترجنت وارد تصفیه خانه شود. یا اینکه اگر در مجموعه ای آشپزخانه فعالیت داشته باشد به صورت ناگهانی مقدار زیادی چربی و روغن وارد تصفیه خانه شود. یکی از وظایف مخزن متعادل ساز جلوگیری از شوک  می باشد.

همچنین برخی زمان ها دبی فاضلاب ورودی به تصفیه خانه پایین می باشد. فاضلاب در این مخزن جمع آوری می گردد تا زمانی که سر ریز شود و پس از پر شدن به واحد بعدی منتقل گردد.

 • حوضچه هوادهی

مرکز اصلی هر تصفیه خانه حوضچه هوادهی می باشد. بدون هوادهی هیچ فاضلاب تصفیه نمی گردد. یکی از مهم ترین مراحل طراحی تصفیه خانه تعیین دبی هوا ورودی به حوضچه هوادهی می باشد. هوادهی توسط بلوئر ها انجام می شود. بلوئر انواع مختلفی دارد و به صورت عمومی در دو نوع ساید چنل و روتس به بازار عرضه می شود. عموما بلوئر های موجود در بازار ایران یا ساخت اروپای غربی بوده یا اینکه تایوانی و چینی می باشد. بلوئر با توجه به میزان هوا مورد نیاز به تصفیه خانه انتخاب می شود.در زیر برخی از بلوئر ها و برند ها بیان می گردد.

روتس بلوئر ها :

 1. لانگ تک (LONGTECH)
 2. پدرو گیل (PEDRO GIL)
 3. ارزن (AERZEN)
 4. روبوسکی (ROBUSCHI)
 5. شوفو (SHOWFOU)
 6. گریتک (GREATECH)
 7. گولدن تک (GOLDENTECH)

بلوئر های ساید چنل:

 1. رونتای (RONTAI)
 2. گرین کو (GREENCO)
 3. پالما (PALMA)
 4. استریم(STREAM)
 5. FPZ
 6. یورو وکیوم (EUROVACCUM)

 • حوضچه ته نشینی

مواد آلی و مواد زائد موجود در فاضلاب پس از اکسیداسیون و تجزیه در مرحله هوادهی به حوضچه ته نشینی منتقل می شوند. در این حوضچه مواد جامد ته نشین شده و در قیف کف حوضچه ته نشینی جمع آوری می گردد. کف مخزن حوضچه ته نشینی به پمپ هوا- ایرلیفت وصل بوده تا از همین طریق مواد کف مخزن ته نشینی به عنوان لجن برگشتی به حوضچه هوادهی منتقل گردد. پس از زلال سازی پساب زلال شده از قسمت بالای حوض ته نشینی به سمت مخزن کلرزنی هدایت می گردد تا در این قسمت گندزدایی شود.

 • حوضچه کلرزنی

کلرزنی آخرین مرحله در تصفیه فاضلاب است. در این مرحله فاضلاب شفاف شده بایستی توسط کلر گندزدایی شود تا تمامی مواد میکروبی و بار آلی آن تجزیه شود. کلر معمولا به صورت جامد و مایع در دسترس است. کلر های مایع معمولا به صورت هیپوکلریت سدیم در دسترس می باشند. و کلر های جامد هم به صورت هیپوکلریت کلسیم. اجزا سیستم کلرزنی شامل شاسی فلزی ، مخزن 200 لیتری پلی اتیلنی ، شفت و پروانه ، موتور ، گیربکس ، و کلر

 

 

برچسب ها : , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp